CO ZROBIĆ GDY KTOŚ ZAGINIE

Krok po kroku i na zimno…

  1. Zastanów się kiedy ostatnio widziałeś, rozmawiałeś z zaginionym, postaraj się przypomnieć, czy mówił o jakimś konkretnym miejscu, które chciałby odwiedzić, czy wspominał coś o wyjeździe.
  2. Przypomnij sobie jak był ubrany w dniu zaginięcia.
  3. Sprawdź czy zostawił dokumenty, portfel, klucze od domu, czy zabrał rzeczy osobiste lub ważne dla niego. Przejrzyj rzeczy osobiste i historię w komputerze zaginionego. Może zostawił list pożegnalny, kupował bilety.
  4. Zapytaj rodziny, znajomych a zwłaszcza sąsiadów o to kiedy ostatni raz widzieli zaginionego, czy się z nimi kontaktował, o czym rozmawiali.
  5. Sprawdź miejsca które zaginiony często odwiedzał- np. ulubiony park, cmentarz na który regularnie chodził.
  6. Zadzwoń do pobliskiego szpitala i zapytaj o zaginionego lub osoby o nieznanej tożsamości.
  7. Przygotuj kilka AKTUALNYCH kolorowych fotografii, zbierz wszystkie informacje o zaginionym, weź dowód osobisty i zgłoś zaginięcie na najbliższym komisariacie policji. Nie czekaj 24 czy 48 godzin! Pamiętaj aby ktoś był w tym czasie w domu, gdyby zaginiony sam wrócił.
  8. Powiadom lokalne media o zaginięciu, wydrukuj plakaty z wizerunkiem zaginionego i poproś o pomoc kierowców autobusów oraz taksówkarzy, udostępnij informacje na portalach społecznościowych wraz z AKTUALNYM zdjęciem zaginionego i podstawowymi informacjami.
  9. Nie wpadaj w panikę.
  10. Zgłoś się do Fundacji ITAKA. Uzyskasz tam pomoc zarówno prawną jak i psychologiczną.